Nezničte si svoj nový šamotový komín skôr, ako sa nasťahujete.

Autor: Miroslav Tuchyňa | 8.7.2019 o 17:34 | (upravené 9.7.2019 o 10:36) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  5939x

Ešte som neskolaudoval, už mi praskol komín. Vyhodená investícia do murovaného komínového systému a jedno neprofesionálne rozhodnutie murára Vám môže spôsobiť smútok a ďalšie starosti, ktorým sa dá ľahko predísť.

I keď to nie je pravidlom, vždy mi je úprimne ľúto stavebníka, ktorý pošle reklamáciu na prasknutý nový šamotový komín. Pri počte komínov, ktoré sa ročne zrealizujú je to minimálny podiel, ale vzhľadom na neznalosť a obvykle vysokú prezentáciu profesionality stavebných firiem je to neopomenuteľný fakt, ktorému sa dá ľahko predísť. 

Komíny TUMA patria už desať rokov k žiadaným stavebným produktom, ktoré spľňajú prísne európske normy a sú cenovo dostupné. V ponuke sú tri základné typy so šamotovou vložkou a celá škála komínových systémov Tecnovis a Poujoulat v nerezovom prevedení vo všetkých farbách vzorkovníka RAL.Komíny TUMA patria už desať rokov k žiadaným stavebným produktom, ktoré spľňajú prísne európske normy a sú cenovo dostupné. V ponuke sú tri základné typy so šamotovou vložkou a celá škála komínových systémov Tecnovis a Poujoulat v nerezovom prevedení vo všetkých farbách vzorkovníka RAL. (Miroslav Tuchyňa)

 

Každý výrobca komínov na našom trhu nepochybne ponúka produkty certifikované, ktoré pri dodržaní niekoľko dôležitých zásad môžu zákazníkom slúžiť k plnej spokojnosti niekoľko desiatok rokov. Šamotové komíny, ktoré patria na trhu k  najpoužívanejším sú cenovo dostupné, majú však jednu fyzikálnu vlastnosť, ktorá pri nesprávnom zaobchádzaní sa nám môže vypomstiť. Pritom vôbec nie je rozhodujúce pre akú značku komínového systému sa rozhodnete, všetky šamotové komíny okrem drahých izostatických vložiek sa správajú rovnako. Návody si profesionál samozrejme neprečíta a tak sa nejeden krát stane, že práve murár, ktorý sa prezentuje referenciou - postavil som stovky komínov - spôsobí nemalú škodu s ktorou sa následne pasuje investor. 

Čo sa Vám vlastne môže stať?

V zásade je to obyčajný tepelný šok, ktorý je pre bežne dostupné šamotové vložky neprípustný.Šamotové a keramické vložky v komínových systémoch sú štandardne od českých a nemeckých výrobcov v najvyššej kvalite. Odolávajú vysokým teplotám a sú bezpečné pri použití kompletného systému od každého certifikovaného výrobcu. Samotný šamot však nemá odolnosť voči náhlej zmene teploty, ku ktorej dochádza pri zakúrení v studenej stavbe a tiež pri použití nekvalitného tepelného zdroja. Obvykle sa jedná o produkt bez deflektora typu - kachle - PETER , ktoré sa v minulosti často používali pri pripojení do tehlových komínov, alebo tiež u menej kvalitných vložiek z neznámych zdrojov.

  • V trvale obývanej stavbe, kde i po niekoľko-týždňovej pauze bez zakúrenia tuhým palivom v krbe sú miestnosti temperované plynovým prípadne iným vykurovaním náš šamotový komín je síce chladný, ale na princípe podtlaku stále v ňom prúdi zdola-nahor teplý vzduch, ktorý ho prehrieva, čím je temperovaný. V takomto byte, nie je žiadny problém zakúriť uprostred zimy i po dlhšej pauze.
  • Ak však zakúrime v komíne na horskej chate, kde sme práve dorazili, je podchladená a my sa potrebuje rýchlo zahriať je vysoká pravdepodobnosť že šamotový systém poškodíme. To isté platí pri stavbe domu, kde sme v štádiu - hrubá stavba - uprostred zimy a naši majstri sa rozhodnú vysušiť práve zrealizované priečky, omietky a pod. pomocou starých nevyužitých "Peteriek" ležiacich v garáži.

Peterky - kameň úrazu.

Dostávame sa do praxe, kde nie každý z nás si uvedomí, čo sa nám môže prihodiť. Kachle s ozn. Peter, ktoré v minulosti vykúrili celý dom tak, že tenká rúra odvodu spalín bola do červena žeravá sú schopné nám zničiť celý šamotový systém. Nielenže náš komín dostane tepelný šok, ale naviac kachle, ktoré majú ohnisko orientované vertikálne a deflektor žiadny, alebo veľmi malý nám vpustí do šamotového komínu krátkym dymovodom otvorený oheň. Šamotové systémy majú odolnosť voči otvorenému ohňu iba krátkodobú. V prípade, že je tento oheň vpustený do komína naviac podchladeného, dôjde k tepelnému šoku, kde šamotové vložky môžu popraskať od sopúchu až nahor v dĺžke až niekoľko metrov. V jarnom období, keď spokojne odpojíme naše peterky od komína po nahliadnutí do rúry skonštatujeme, že je prasknutý.

 

 

Čo ďalej - aké sú možnosti?

Ak sa nám stane táto nemilá vec samozrejme je potrebné kontaktovať revízneho technika pre komínové systémy. Kominár skonštatuje do akej miery je poškodený systém a rozhodne či je možné ho ďalej používať, alebo bude nutná stavebná zmena a oprava. V prípade, že došlo k deštrukcii komínovej vložky, ktorú nie je možné ďalej používať pripadajú v úvahu iba dve možnosti:

  1. demontáž komínového systému a repas poškodených častí (verzia, ktorá nie vždy je možná a prijateľná)
  2. prevložkovanie komínového systému nerezovou vložkou menšieho rozmeru (alternatívna možnosť opravy, ktorá je riešením v prípade že menšia dimenzia bude postačovať pre budúci zdroj tepla)

Prevencia - ponaučenie.

Prípadov nie je veľa, ako som vyššie spomenul, nie sú nám ľahostajné o čom svedčí i tento článok, ktorý by mal preventívne zabrániť neprofesionálnym krokom smerujúcim k poškodeniu. Nakoľko pre výrobcov komínových systémov je kontroverzné prezentovať negatívne vlastnosti komínov, my si myslíme, že zákazník by mal z pohľadu prevencie a vyvarovania sa chybám poznať všetky detaily smerujúce k poškodeniu komínového systému: 

  1. Dôležité je, aby Ste každý komínový systém postavili a používali v zmysle návodu od výrobcu, ktorý je u nás súčasťou dodávky komínovému systému.
  2. Pred dokončením všetkých stavebných prác dajte si odborne nainštalovať zdroj tepla (krb, kachle, kotol, sporák a pod.) autorizovanou firmou, predajcom výrobku, kachliarom, kominárom.
  3. Skôr, ako prvýkrát v spotrebiči zakúrite, zavolajte ku kontrole stavby a pripojenia kominára s osvedčením pre výkon revízií, dajte si skontrolovať správnosť realizácie systému a pripojenia vykurovacieho zdroja a súčasne vystaviť revíznu správu potrebnú i pre kolaudáciu stavby. 
Murované komíny sa stali súčasťou mnohých stavieb. Vysokú statickú pevnosť a odolnosť dosahujú najmä komínové systémy TUMA THERM plus.Murované komíny sa stali súčasťou mnohých stavieb. Vysokú statickú pevnosť a odolnosť dosahujú najmä komínové systémy TUMA THERM plus. (Miroslav Tuchyňa)

 

​V prípade, že i napriek tomu dôjde ku škodám nedodržaním pokynov výrobcu, firma TUMA našim zákazníkom ponúkne vložku do komína vo výrobnej - nákupnej cene, prípadne dodá stavebný materiál vo výrobnej cene. Je to minimum čo v reklamačnom konaní môžeme pre nášho klienta urobiť a pomôcť v danej situácii.

I napriek tomu, že sa jedná o všeobecné zásady pre prevádzku komínových systémov so šamotovou vložkou, kde je potrebné dodržať všetky pokyny výrobcu a dbať na striktné dodržiavanie manuálu aj od realizačnej firmy pre stavebnú činnosť.

Bližšie informácie, požiadavky, poradenskú činnosť a servis Vám zabezpečíme v našich centrách. viac - kontakty ...

 

  

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Prichádzajú noví naši ľudia (píše Samo Marec)

Boris Kollár nemá hanbu. Veď je Boris Kollár.

Dnes píše Nataša Holinová

Čistý deň sa ozýva z kanála

Keby ich bol niekto hnal na zodpovednosť, mohlo to byť inak.

Prišiel stres, vytratila sa vášeň. Ako skončila úspešná kaviareň

Čím sme boli väčší, tým menej ma to bavilo, vraví Michaela Králiková.


Už ste čítali?