Za nefunkčné servery sociálnej poisťovne pokuta 5000,-€ + nálepka nelegálny zamestnávateľ.

Autor: Miroslav Tuchyňa | 24.2.2017 o 16:01 | (upravené 2.3.2017 o 19:30) Karma článku: 14,27 | Prečítané:  7467x

Tiež máte podlomené zdravie, stres, poškodený zrak z PC, nespavosť, depresie, 7-dňový pracovný týždeň, 4-hodinový spánok, piatok i sviatok pracovný? Áno - Ste podnikateľ v SR kde štát Vám berie viac, ako Ste schopný vyprodukovať.

Viete, kto nám k týmto stavom pomáha najviac? Ten pre koho sme nástrojom, komu za našu obetavú prácu a plnenie pokladne štátneho rozpočtu obetujeme svoje zdravie a on nám odpovedá vo forme represií, sankcií a onálepkovaním "nelegálny zamestnávateľ".   

V jeden pekný deň v septembri 2014 sa objavili na našej predajni kontrolóri z inšpekcie práce. Na predajni kde sú zamestnaní na TPP dvaja pracovníci ich zaujímali najmä doklady k oznamovacej povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Netušili sme prečo. Veľmi rýchlo sme to pochopili keď sme zistili výšku sankcie za nelegálne zamestnávanie. Hrialo nás presvedčenie,  že je všetko v poriadku nakoľko, naše účtovné a pracovné vzťahy nám zastrešuje externá firma. Dokumentáciu vedie na profesionálnej úrovni za nemalú províziu desiatkam podnikateľov. Opak bol však pravdou. Čakala nás pokuta vo výške 5000,-€.

Rozhorčenie bolo na našej strane opodstatnené. Zodpovedná pracovníčka odoslala včas do sociálnej poisťovne deň pred nástupom do práce našich dvoch nových pracovníkov elektronicky ich registračné listy. Sociálna poisťovňa mala poruchu serverov čo sa nestalo prvýkrát. Preto došlo  k  opakovanému odoslaniu na druhý deň, to však už naši  pracovníci  boli  cca  1  hodinu  v práci.   Keďže  opakovane registračné listy nešlo odoslať poslala ich faxom. Podarilo sa. To všetko sa odohralo 6 mesiacov pred kontrolou.

Pochopiteľne v domnienke, že je všetko v poriadku, naša firma si riadne plnila svoje odvodové povinnosti a fungovala ďalej. Pracovníci Inšpekcie práce sú vysoko zodpovední a nájdu čiernu prácu aj tam kde nie je, lebo tak hovorí zákon. 

  • Nepomohlo písomné vyjadrenie Sociálnej poisťovne, ktoré sme doložili
  • Nepomohlo niekoľko opakovaných odvolaní, kde sme jasne vysvetlili, že za pracovníkov sme po celú dobu riadne odvádzali príspevky a boli po celú dobu riadne prihlásení. 
  • Štát neprišiel o žiadne financie a nikto ani v žiadnom prípade u nás nikdy nepracoval na čierno. 
  • Nemáme žiadny podiel ani úmysel na nelegálnom zamestnávaní.                                                                                                                                                        

Aktívni  inšpektori  opakovane  kontrolovali  aj  ďalšie  pobočky.  Je naprosto jasné, že kontrola, ktorá sa uskutočnila po 6-tich mesiacoch nemala konštatovať žiadny úmysel čierneho  zamestnávania. Konštatovala,  že  2 pracovníci naozaj boli prihlásení o 110 minút  neskôr,  ako  nastúpili  do  práce, z technických  príčin  nefunkčných serverov Sociálnej poisťovne Topoľčany. Upozornili, nás že prihláška musí byť podaná včas keď aj na bicykli.  Pravda bola taká,  že  po  celú  dobu bolo za oboch zamestnancov riadne odvádzané poistné a to celé sa dialo po dobu 6-tich mesiacov aj bez kontroly, sankcií a upozornení.   To však nestačilo  a že naozaj to nestačilo, potvrdil  i Národný inšpektorát práce  v  Košiciach   kde  sme  sa  tiež  odvolali.  Proti  tomuto rozhodnutiu, ktoré prišlo  s odstupom 17-tich mesiacov už nebolo možné odvolanie. Po dvoch rokoch zbytočného boja sme zaplatili . Bolo možné sa súdiť. Súdiť sa v štáte, s jednofarebnou vládou, svojským a účelovým výkladom zákonov a silnou palicou na nás - delikventov  "čo porušujeme zákon".

Nuž čo ešte chceme, veď sme dostali najnižšiu sadzbu sankcie vo výške 5000,-Euro s nasledovným poučením:
  • Po  zhodnotení  všetkých  kritérií  podľa  zákona o inšpekcii práce je výška pokuty 5000,- Euro primeraná,  nakoľko plní funkciu výchovnú aj represívnu a má postihovať protiprávne konanie, preto je žiadúce, aby bola citeľná aj v majetkovej sfére páchateľa správneho deliktu. Nemôže sa jednať  o sankciu  v zanedbateľnej výške,  inak  sa  nedá  predpokladať, že by splnila svoj účel. Uložená   pokuta   plní  tiež   preventívnu  úlohu,  musí  mať  silu  odradiť   účastníka  konania  od protiprávneho postupu.
 Takúto silu majú zákony ministerstva práce a ich výklad, takéto máme prostredie pre zamestnávanie, a  takto  nám  je  odoberaná  chuť zamestnávať   a  pracovať  v  tomto  štáte.  Nálepka "Nelegálny zamestnávateľ" svieti na všetkých portáloch ktoré odhaľujú nelegálne zamestnávanie.  Spôsobuje morálne škody, znižuje kredibilitu firmy, zabraňuje investičným zámerom a znižuje kredit na úroveň podvodníka.Aj toto je zrkadlo neschopnosti politických špičiek "Smeru" a odpoveď na otázku:
  •  prečo nám ľudia unikajú do zahraničia  ?
  • prečo nemáme dostatok pracovnej sily  ?
  • prečo nie je chuť podnikať v podnikateľskom prostredí SR   ?

 

  

V krajine, v ktorej nastalo štádium, že bežný občan denne s napätím rieši politiku nastal kritický stav. Aby sme opäť žili pokojne, aby naše deti po absolvovaní štúdií zostali pri nás, zostali doma, získali prácu, uplatnenie a základnú garanciu dôstojného života pre formovanie rodiny, hľadajme spoločne konštruktívne riešenie. Odhoďme pasivitu a skepticizmus, pomenujme problémy pravým menom a zmeňme čo sa ešte zmeniť dá.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?