Interiérové kotly na pelety nedostanú dotáciu.

Autor: Miroslav Tuchyňa | 4.10.2015 o 20:01 | (upravené 4.10.2015 o 20:36) Karma článku: 4,75 | Prečítané:  2755x

Interiérové teplovodné pece na pelety i napriek skutočnosti, že dosahujú účinnosť i viac ako 92% nespĺňajú parametre pre pridelenie štátnej dotácie "Zelená domácnostiam". Prečo? ...

EDILKAMIN MEG - teplovodná peletová pec EDILKAMIN MEG - teplovodná peletová pec (TUMA INVEST, spol. s r.o.)

Projekt "Zelená domácnostiam" nepodporí nákup a inštaláciu peletových kotlov do interiéru. Jedná sa o všetky produkty od výrobcov interiérových kotlov s pohľadom na oheň, ktoré sú veľmi populárne a nielen elegantné, ale i vysoko úsporné z pohľadu životného prostredia. Väčšina týchto kotlov dosahuje účinnosť nad 90%, sú plne automatické a spaľujú biomasu - pelety. Na základe uvedených vlastností každý z nás očakával, že práve tento typ pecí na pelety bude zaradený medzi pece, ktoré projekt podporí. Nie je tomu tak. I v prípade, že spotrebiteľ splní všetky požiadavky a podmienky pre získanie podpory, takéto zariadenie túto podporu nezíska. Podpora môže činiť pre kotly na biomasu až 1500,-€ na 1 vykurovacie zariadenie. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) , ktorá riadi operačný program kvality životného prostredia a podporí využívanie obnoviteľných zdrojov v domácnostiach nezaradila tieto kotly do zoznamu zariadení v projekte "Zelená domácnostiam". Na sekcii energetických činností v Banskej Bystrici sme získali vyjadrenie, že zaregistrovať je možné iba kotol, ktorého rozdiel medzi maximálnym tepelným výkonom a výkonom do teplovodného výmenníka je nižší ako 6%. V skutku sa jedná o "tepelnú stratu", ktorá sa pre interiérové kotly prejavuje v teple, ktoré odovzdáva pec v mieste umiestnenia vo forme sálavého a konvekčného tepla v miestnosti v ktorej sa nachádza. Výrobcovia pochopiteľne úmyselne varábajú interiérové kotly tak, aby odovzdali časť tepla interiéru v ktorom sú dominantou a zhruba 70-80% výkonu tepla odovzdali pre účely teplovodného vykurovania a TÚV.  Každý takýto kotol má dvojplášťový obal vo forme oplechovania, prírodného kameňa, alebo keramiky, ktorá ďalej odovzdáva teplo interiéru. Časť tepla samozrejme je odovzdaná sálaním cez pohľadové krbové sklo do interiéru. V konečnom dôsledku sa vôbec nejedná o tepelnú stratu, ale o teplo, ktoré úmyselne zostáva v interiéri a vykuruje miestnosť obydlia. Dotácia je však nastavená pre teplovodné kotly v plnom rozsahu. Na základe uvedeného je možné získať dotáciu iba pre zariadenia, ktoré sú dokonale zaizolované, bez pohľadu na oheň v konečnom dôsledku kotly určené do kotolne. Tieto samozrejme znamenajú značnú podporu vykurovania, avšak nejedná sa o produkty, ktoré všeobecne zaraďujeme medzi krby. To pochopiteľne je veľkým sklamaním pre záujemcov o interiérové kotly na pelety, ktorí sa mylne domnievali že získajú podporu "Zelená domácnostiam".

 

EXTRAFLAME HP 30 , kotol na pelety podporovaný projektom EXTRAFLAME HP 30 , kotol na pelety podporovaný projektom "Zelená domácnostiam". (Miroslav Tuchyňa)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudcovia, ktorých spomína Kočnerova Threema. Kto čo spravil?

Súdna rada pozastavila výkon sudkyni Denise Cvikovej na pol roka.

Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.


Už ste čítali?